מגדל נווה צדק (נחושתן)

"שעת צהריים ומשה לנגליב מסתובב בביתו בחוסר מנוחה. לבסוף הוא ניגש למרפסת, פותח דלת הזזה רחבה ומביט החוצה בחוסר ברירה. "אני חי עם המפלצת הזאת כל יום", הוא מזדעק ומצביע לעבר המגדל שמתנשא לגובה רב ליד ביתו. "כל יום אני תופס את הראש ושואל את עצמי איך הגענו לדבר כזה? איך ייתכן שבאמצע שכונה ותיקה, היסטורית, ייבנה בניין כזה מכוער?" (מתוך הכתבה "שכונה ומגדל" של קובי בן שמחון ב"הארץ").

בתל אביב בכלל ונווה צדק בפרט נדמה שאין מחלוקת על כיעורו של מגדל נווה צדק (או בשמו הרשמי, מגדל נחושתן), שאפילו הוגדר כאחד המבנים הכושלים של העשור הקודם. יחד עם זאת, הרחבה הנמצאת למרגלותיו מכילה שלושה מבנים עתיקים ומתאימה מאוד לפיקניק מבודד (כן, סביר להניח שתהיו היחידים שם) על רקע השכונה הציורית.

בפברואר 2014, כמחאה על חוסר השימוש במתחם, ערכנו פיקניק גדול למרגלות המגדל. להפתעתנו, השומר של המגדל יצא מעמדתו, דרש שנסתלק ואף קרא למשטרה – דוגמא מצוינת למי שתהה עד כמה מתממש בפועל העיקרון של זיקת הנאה במגדלים. אולם, המשטרה עזבה את המקום כשהבינה שמדובר בשטח ציבורי, והשומר וויתר. מלבד תקרית מרתיחה זו, לא נרשמו עוד תקריות, והדשא למרגלות המגדל ירוק נותר ירוק ופנוי לשימוש כבעבר.

משטרה בזיקה. פברואר 2014

למי שבכל זאת מודאג: אם השומר אי פעם ינסה לגרום לכם לעזוב, מוזמנים להראות לו את התשריט המלא. כל השטח עם הנקודות הירוקות מוגדר כזיקת הנאה לציבור, בה מותר לכם לשהות ואף מומלץ.

תמונות: יואב לרמן.

#מגדלנווהצדק באינסטגרם


עדכונים אחרונים מהזיקה