מהי זיקת הנאה?

מי שמסתובב באזורים הוותיקים בתל אביב, ודאי מבחין כי רוב הבניינים הם בגובה זהה. מזה עשורים שנבנים בעיר גם מגדלים כמו מגדל מאיר, האופרה והרויאל ביץ'. אלו זוכים לאחוזי בנייה נדיבים מרשויות התכנון. בשל אחוזי הבנייה הנדיבים שהעירייה מעניקה ליזמים, היא מחייבת אותם במטלות ציבוריות. אחת המטלות הפופולריות היא הקמת שטחים פתוחים פרטיים סביב המגדלים, רק שאלו על אף פרטיותם יותרו לשימוש הציבור ומוגדרים בשל כך כ"זיקות הנאה".

ברחבי תל אביב וגם ברמת גן, ירושלים, רחובות ובמקומות נוספים פזורים שטחים מסוג זה. משימת התחזוקה מוטלת בידי היזמים. ההמצאה הזו היא כמובן לא המצאה ישראלית, כשבעולם הם מוכרים כ-POPS – Privately Owned Public Space. רק שבניגוד לשטחים מסוג זה שקיימים בניו יורק, לונדון או הונג קונג – שם הציבור הרחב עושה בהם שימוש ניכר, בישראל השטחים מעוצבים באופן מנוכר ולא מזמין, והציבור הישראלי בהתאם חושש להתקרב.

בעקבות גילוי השטחים וההבנה כי הציבור מודר מהם יזמנו את אירועי "הנאה בזיקה", שנערכו סביב מספר מגדלים בתל אביב, וכעת אנו שמחים להציג את כל המידע שאספנו באתר tlvPOPS.

יש לכם מידע על זיקות הנאה נוספות בעיר? אתם מוזמנים להציע זיקה חדשה או ליצור איתנו קשר.

זיקת הנאה בניו יורק

זיקת הנאה בניו יורק

IMG_0164

זיקת הנאה שוממת בתל אביב

תגובות

  1. […] עוסק במיפוי זיקות הנאה במטרופולין תל אביב, אשר הן שטחים פרטיים שיועדו להולכי הרגל ולאנשים שסתם רוצים לשבת במקום נעים במרחב […]